Fahrettin Koca kimdir, sağlık bakanı nereli, kaç yaşında, eşi kimdir?

Fahrettin Koca Sağlık Bakanı
Fahrettin Koca Sağlık BakanıFahrettin Koca Kimdir? Sağlık Bakanı Olarak Görev Yapan Başarılı Hekim ve Bürokrat


Fahrettin Koca, Türkiye Cumhuriyeti'nin 60. sağlık bakanı olarak görev yapan Türk hekim, bürokrat ve siyasetçidir. 2 Ocak 1965'te Konya'nın Kulu ilçesine bağlı Ömeranlı beldesinde doğmuştur. İlk ve orta öğrenimini Konya'da, liseyi Bursa Erkek Lisesi'nde bitirmiştir. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni 1988'de tamamlayarak tıp doktoru unvanını almıştır. İhtisasını İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı'nda tamamlayarak 1995'te çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı olmuştur .

Fahrettin Koca, çeşitli sağlık kurumlarında hekimlik ve medikal direktörlük görevlerinde bulunmuştur. Kurucu başkanı olduğu Türkiye Eğitim Sağlık ve Araştırma Vakfı (TESA) tarafından 2009 yılında kurulan İstanbul Medipol Üniversitesi'nin Mütevelli Heyeti başkanlığını yürütmüştür. Aynı zamanda Medipol Hastanesi'nin de sahibidir . Türk Pediyatri Kurumu, Pediyatrik Metabolizma ve Beslenme Derneği, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Sağlık Meslek Komitesi, Özel Hastaneler Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) üyelikleri bulunmaktadır. Ayrıca Dış Ekonomik İlişkiler Konseyi (DEİK) Eğitim Komitesi İş Konseyi başkan yardımcısı, Vakıf Üniversite Hastaneleri Derneği’nin başkanı ve Hizmet İhracatçıları Birliği Sağlık Hizmetleri Komitesi başkanıdır.

Fahrettin Koca, 2018 Türkiye genel seçimleri sonrasında oluşan Bakanlar Kurulu'na Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından sağlık bakanı olarak atandı. 10 Temmuz 2018 tarihinde yemin ederek göreve başladı. 2023 Türkiye genel seçimleri sonrasında da sağlık bakanlığı görevine devam etti. Sağlık bakanlığı döneminde COVID-19 pandemisi ile mücadele etti. Aşı programını yürüttü. Sağlık altyapısını güçlendirdi.

Fahrettin Koca, Hale Koca ile evli ve dört çocuk babasıdır.

Yorum Gönder

0 Yorumlar