Fatih Dönmez Kimdir? Fatih Dönmez nereden milletvekili adayı?

Fatih Dönmez
Fatih Dönmez

Fatih Dönmez Kimdir, nereli, kaç yaşında?


Fatih Dönmez, Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanıdır. 1965 yılında Bilecik'te doğan Dönmez, elektrik mühendisi, bürokrat ve siyasetçi olarak kariyer yapmıştır. Bu yazıda Fatih Dönmez'in hayatı, eğitimi, çalışmaları ve siyasi faaliyetleri hakkında bilgi verilecektir.

Fatih Dönmez'in Eğitimi


Fatih Dönmez, ilkokul, ortaokul ve lise eğitimini İstanbul'da tamamlamıştır. 1987 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik-Elektronik Fakültesi Elektronik Mühendisliği Bölümünden mezun olmuştur. İngilizce bilen Dönmez, mesleki gelişimine yönelik çeşitli kurs ve seminerlere katılmıştır.

Fatih Dönmez'in Çalışma Hayatı


Fatih Dönmez, özel sektörde başladığı iş hayatını 1994 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden İGDAŞ'ta Etüt ve Proje Müdürlüğü, Genel Müdür Yardımcılığı ve Yönetim Kurulu üyeliği görevleriyle sürdürmüştür. 2002 yılından itibaren İstanbul Büyükşehir Belediyesi İştirakler Daire Başkanlığında İştirakler Genel Koordinatörü olarak görev yapmıştır. Aynı zamanda Türkiye Elektrik Sanayi Birliği'nin (TESAB) kurucuları arasında yer almıştır.

Fatih Dönmez, 4 Ocak 2008 tarihinde Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) kurul üyeliğine atandı. EPDK'nin üyesi olduğu Enerji Düzenleyicileri Bölgesel Birliği'nde (ERRA) 2008 ve 2010 Genel Kurullarında üye ülkelerin temsilcileri tarafından yönetim kurulu üyesi seçildi. 24 Aralık 2015 tarihinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarlığı görevine getirildi.

Fatih Dönmez'in Siyasi Kariyeri


Fatih Dönmez, 9 Temmuz 2018 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olarak atandı . Bu görevini halen sürdüren Dönmez, Türkiye'nin enerji politikalarının belirlenmesi ve uygulanmasında önemli bir rol oynamaktadır. Türkiye'nin enerji güvenliği, yerli kaynakların geliştirilmesi, yenilenebilir enerjinin desteklenmesi, nükleer enerjinin hayata geçirilmesi, doğalgaz arama çalışmaları ve uluslararası enerji işbirlikleri gibi konularda çalışmalar yürütmektedir.

Fatih Dönmez'in Özel Hayatı


Fatih Dönmez, evli ve üç çocuk babasıdır. Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) üyesidir. 2023 genel seçimlerinde AKP Eskişehir 1. sıra milletvekili adayı olmuştur.

Fatih Dönmez Hangi bakan?


Fatih Dönmez, Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanıdır.

Fatih Dönmez nereden milletvekili adayı?


2023 genel seçimlerinde AKP Eskişehir 1. sıra milletvekili adayı olmuştur.

Fatih Dönmez evli mi?


Fatih Dönmez, evli ve üç çocuk babasıdır.

Fatih Dönmez hangi parti?


Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) üyesidir.

Yorum Gönder

0 Yorumlar