Yaşar Güler kimdir, nereli, kaç yaşında, aslen nereli, oğlu kimdir, eşi kimdir?

Yaşar Güler
Yaşar GülerYaşar Güler Kimdir? Ardahan'da Doğan Orgeneralin Hayatı ve Kariyeri


Yaşar Güler, Türkiye'nin yeni Milli Savunma Bakanı olarak atandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 3 Haziran 2023 tarihinde açıkladığı yeni kabinede yer alan Güler, daha önce Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 30. Genelkurmay Başkanı olarak görev yapıyordu. Peki, Yaşar Güler kimdir, nereli, kaç yaşında, oğlu kimdir ve eşi kimdir? İşte, Orgeneral Yaşar Güler'in hayatı ve kariyeri hakkında bilgiler.

Yaşar Güler, 18 Eylül 1954 tarihinde Ardahan'da doğdu. Bayburtlu bir ailenin çocuğu olan Güler, 1971 yılında Kuleli Askeri Lisesi'nden, 1974 yılında Kara Harp Okulu'ndan muhabere teğmen rütbesiyle, 1975 yılında Muhabere Okulu ve Eğitim Merkezi'nden mezun oldu.

Güler, 1984 yılına kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı muhabere birliklerinde takım ve bölük komutanlığı yaptı. 1986 yılında Kara Harp Akademisi'nden mezun olarak kurmay subay oldu. Kurmay subay olarak çeşitli karargâhlarda plan subaylığı ve şube müdürlüğü görevlerini yürüttü.

Güler'in askeri kariyerinde önemli görevlerde bulunduğu dönemler şöyle:

- Silopi'de İç Güvenlik Tabur Komutanlığı
- Bosna-Hersek Türk Görev Kuvveti Komutanı Piyade Kurmay Albay Hulusi Akar'ın yardımcılığı
- Başbakanlık Askeri Danışmanlığı'nda Proje Subaylığı
- NATO Güney Bölge Komutanlığı'nda (Napoli/İtalya) Muhabere Başkan Yardımcılığı
- TSK Barış İçin Ortaklık Eğitim Merkezi Komutanlığı
- Genelkurmay Tatbikatlar Şube Müdürlüğü

Güler, 2001 yılında tuğgeneral rütbesine terfi etti. Bu rütbede sırasıyla 10. Piyade Tugay Komutanlığı ve Genelkurmay MEBS Plan ve Koordinasyon Daire Başkanlığı görevlerinde bulundu.

Güler, 2005 yılında tümgeneral rütbesine terfi ederek sırasıyla MEBS Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı ve Genelkurmay Eğitim Daire Başkanlığı görevlerini icra etti.

Güler, 2009 yılında korgeneral rütbesine terfi etti ve bu rütbede sırasıyla Harita Genel Komutanlığı, 4. Kolordu Komutanlığı ve Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı yaptı.

Güler, Hava saldırısıyla 34 sivilin PKK terör örgütü üyesi sanılarak öldürüldüğü Roboski Katliamı sırasında Genelkurmay İstihbarat Başkanı'ydı.

Güler, 2013 yılında orgeneral rütbesine terfi ederek Genelkurmay II. Başkanlığı, 2016-2017 yılları arasında Jandarma Genel Komutanlığı, 2017-2018 yılları arasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı, 2018-2023 yılları arasında da Genelkurmay Başkanlığı görevlerini yürüttü.

Yaşar Güler, 3 Haziran 2023 tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yeni Milli Savunma Bakanı olarak atandı.

Yaşar Güler, evli ve bir çocuk babasıdır. Eşi Demet Güler'dir. Oğlu Emre Güler, 2019 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde (İBB) danışman olarak göreve başlamıştır.

Yorum Gönder

0 Yorumlar