Deva Partisi Lideri Ali Babacan Kimdir, Nerelidir? Hayatı Hakkında

Deva Partisi Lideri Ali Babacan
Deva Partisi Lideri Ali Babacan


Deva Partisi Lideri Ali Babacan Kimdir, Nerelidir? Hayatı Hakkında


Ali Babacan 4 Nisan 1967 tarihinde Ankara'da doğdu. Ailesi aslen Şereflikoçhisar ilçesine bağlı Değirmenyolu köyündendir. Babasının adı Hilmi Babacan, annesinin adı Güner babacandır. Dört kardeşler. Merve, Tuba ve Betül adında 3 kız kardeşi var.

 

Ali Babacan ve Meral Akşener
Ali Babacan ve Meral Akşener


Gençlik yıllarından itibaren dedesinin 1928 yılında başlattığı aile işinde çalıştı. Ted Ankara kolejinden 1985 yılında birincilikle mezun oldu. Orta Doğu Teknik Üniversitesi endüstri mühendisliği bölümünü kazandı. Bu bölümden 1989 yılında 4. 00 üzerinden 4. 00 ortalamayla üniversite birincisi olarak mezun oldu. Üstün başarı gösteren öğrencilere verilen fullbright bursunu kazandı. Bu burs ile 1990-1992 yılları arasında Chicago'da bulunan Northwestern Üniversitesi bünyesindeki Kellogg School of Management'da işletme dalında yüksek lisans yaptı.Ali Babacan ve Kemal Kılıçdaroğlu
Ali Babacan ve Kemal Kılıçdaroğlu

Pazarlama organizasyon davranışı ve uluslararası iş idaresi dallarında uzmanlaştı. Finans sektörünün üst düzey yöneticilerine danışmanlık yaptı. 1994 yılında Ankara'ya döndükten sonra aile şirketinin başına geçti. 1995 yılında Zeynep Babacan ile evlendi. Mustafa Kerem, Fatma Dilara ve Hilmi Emir adlarında 3 çocuk babasıdır. 2001 yılında AK Parti'nin kurucu üyesi oldu. Merkez Karar ve yönetim kurulu üyeliğine seçildi. 58 inci ve 59 uncu hükümetlerde ekonomiden sorumlu devlet bakanlığı görevinde bulundu. 2001 ekonomik krizinin ardından ekonomiden sorumlu devlet bakanı koltuğuna oturduğunda 35 yaşındaydı.


Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu
Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu

58 inci hükümette Dışişleri Bakanı olarak görev yaptı. 2008 yılında dünyayı etkileyen ekonomik kriz sonrası 2009 yılında ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı oldu. 22, 23, 24 ve 26ncı dönemlerde Tbmm'de Ankara milletvekilliği görevinde bulundu. 13 yıl boyunca kesintisiz olarak bakanlık yaptı 8 Temmuz 2019 tarihinde kurucu üye olduğu Ak Parti'den istifa etti. 9 Mart 2020 tarihinde deva Partisi'ni kurdular.

Ali Babacan’ın Eşi Ülkü Zeynep Babacan Kimdir? yazısını okumak için tıklayabilirsiniz.

Muharrem İnce Kimdir? yazımızı okumak için tıklayabilirsiniz.

Muharrem İnce'nin Eşi Ülkü İnce Kimdir? yazımızı okumak için tıklayabilirsiniz.

Yorum Gönder

0 Yorumlar